تاریخچه آموزش از راه دور  یک سال قبل

تاریخچه آموزش از راه دور

تاریخچه آموزش از راه دور و یا Distance learning  به آغاز نیمه دوم قرن بیستم باز می گردد. آموزش از راه دور به معنای فرآیند یادگیری از مدرس به یادگیرنده،که فارغ از زمان و مکان صورت می گیرد و نیاز به امکانات الکتریکی خاصی دارد.

 از جمله امکانات مورد نیاز برای آموزش از راه دور می توان به پست الکترونیکی، ‌تلویزیون کابلی، ویدیو و یا هرتکنولوژی مرتبط با اینترنت مانند اتاق گفتگو، اتاق های کنفرانس ویا تابلوهای پیغام اشاره کرد. در این مقاله به تاریخچه آموزش از راه دور در ایران و جهان می پردازیم.

تاریخچه آموزش از راه دور در جهان

اولین بار آموزش از راه دور در جهان به صورت مکاتبه ای در موسسه آموزش روسیه و پس از آن در آلمان و سوئد و کشورهای دیگر رایج شد. در آن زمان به علت کمبود امکانات در ارتباط ما‌‌ بین مدرس و فراگیر آموزش از راه دور نتوانست گسترش چندانی پیدا کند. در سالهای 1960تا 1990 با پیدایش تکنولوژی و فراهم شدن امکانات زمینه گسترش آموزش از راه دور به وجود آمد. در این سالها توسعه در دو زمینه رخ داد: اولی کارایی ارتباطات دور در برقراری ارتباط بین کلاسها و دومی افزایش کیفیت آموزش مکاتبه ای به دلیل کاربرد بقیه رسانه ها.

هر چند در ابتدا تعداد رشته های تحصیلی آموزش از راه دور اندک بود ولی با پیشرفت صنعت ارتباطات و دسترسی آسان به وسایل دیداری-شنیداری موجب گسترش آن در رشته های مختلف علوم انسانی، علوم مهندسی و پزشکی در مقاطع مختلف تحصیلی می شود. در کشورهای صنعتی دانشگاه ها و موسسات فعال در این حوزه، دوره پزشکی و پیراپزشکی را به این گستره اضافه کردند.

با وجود مزایایی که دوره های حضوری دارند ولی بنا به دلایلی که جلوتر به تفصیل شون می پردازیم آموزش از راه دور توانست جایگاه مناسبی در سیستم آموزشی کشورهای جهان کسب کند.

تاریخچه آموزش از راه دور در ایران

در ایران آموزش از راه دور از سال13۵۰و در دانشگاه ابوریحان بیرونی در قالب آموزش مکاتبه ای شکل گرفت و به تدریج گسترش یافت. آموزش از راه دور در دانشگاه ابوریحان بیرونی ترکیبی از آموزش حضوری و مکاتبه ای بود. در سال ۱۳۵۹ این دانشگاه فعالیت خود را در این زمینه پایان داد. تجربه آموزش از راه دور در این دانشگاه مسئولین امور آموزشی را  به بنیان موسسه بزرگترو جامع تری به نام «شورای دانشگاه آزاد ایران » ترغیب کرد و به این صورت دانشگاه آزاد در ایران تاسیس شد.

دانشگاه آزاد ایران، ‌روش جدیدی برای سیستم آموزشی خود برگزید و به این صورت عامل شیوه ای نو در نظام آموزشی ایران شد که اهداف،‌ سیستم آموزشی و تعداد دانشجویان با دانشگاه های پیش از آن متفاوت بود. در واقع در این دانشگاه،‌ آزمون های فردسنجی،‌ برنامه های سمعی – بصری همانند برنامه های رادیویی و تلویزیونی مربوط به هر درس به کمک سیستم آموزش از راه دور آمد. با رویداد انقلاب فرهنگی در سال 1359 فعالیت این دانشگاه متوقف شد و با افزایش تقاضا بار دیگر در دهه 60 منجر به شکل گیری دانشگاه پیام نور شد. در واقع دانشگاه پیام نور تنها دانشگاهی بود که بر پایه آموزش از راه دور در سال 1356 شکل گرفت. دانشگاه پیام نور ابتدا فعالیت خود را با 28 مرکز آغاز کرد و به تدریج افزایش یافت و در سالهای اخیر این تعداد به بیش از 400 مرکز رسیده است و نقش مهمی در آموزش از راه دور در ایران دارد. هرچند استفاده از آموزش مجازی و استفاده از سیستم ال ام اس از سال ۱۳۸۰ و با تعریف دوره های مجازی دانشگاه تهران در ایران رواج یافت.

عوامل شکل گیری یادگیری از راه دور در ایران

عوامل متعددی درشکل‌گیری یادگیری از راه دور در ایران نقش داشتند از جمله :

معایب سیستم آموزشی سنتی

به روز نبودن و عدم استفاده از دانش روز جهان در ایران

فراهم شدن امکان فنی گسترش آموزش ها

انواع محدودیت ها و ممنوعیت هایی که برای فراگیران وجود داشت

امکان آموزش دراز مدت

 

تاریخچه آموزش از راه دور

 

مزایای یادگیری از راه دور

 در این مقاله به مزایای یادگیری از راه دور اشاره شد،‌ که به این صورت جمع بندی شده:

افزایش ظرفیت پذیرش دانشجو

کاهش هزینه تحصیل

امکان تحصیل در هر مکانی به دور از محدودیت های جغرافیایی

کاهش جابجایی و سفر دانشجو

امکان ادامه تحصیل برای افراد شاغل

امکان استفاده از تکنولوژی روز در امر آموزش با هزینه ای کمتر

با وجود همه ی این مزایا آموزش آنلاین برای بهبود کارایی نیازمند زیر ساخت هایی در کشور می باشد. یکی از چالش ها فراهم آوردن اینترنت پر سرعت برای تمامی کاربران است. حتی در سالهای اخیر سرعت دانلود در ایران نسبت به رده بندی جهانی کاهش یافته و در رتبه 79 ام سرعت دانلود موبایل و رده 153 ام سرعت دانلود ثابت قرار دارد. ( به نقل از خبرگزاری مهر )

یکی از عوامل تاثیر گذار دیگر وجود کتابخانه الکترونیکی و دیجیتالی دردانشگاه هاست که دانشجویان بتوانند از محتوای کتاب های الکترونیکی استفاده کنند ولی متاسفانه تعداد این کتابخانه ها بسیار محدود است و همچنان نبود زیر ساخت های لازم در زمینه تکنولوژی های روز روند پیشرفت در زمینه آموزش از راه دور را کاهش می دهد.

نظرات (0)


نظر شما درباره این مطلب


موفقیت پرداخت

سفارش شما با موفقیت انجام شد! می توانید هرگونه سؤالی دارید مستقیما از صاحب فروشگاه بپرسید. از خرید شما متشکریم

ادامه گشت وگذار

سفارش شما در حال پردازش است

برای شما یک ایمیل حاوی اطلاعات کاملی درباره رزروتان ارسال کرده ایم.