تقلب در آزمون آنلاین  یک سال قبل

چگونه در آزمون آنلاین تقلب کنیم؟

استخدام « همیار متقلب » ‌برای آزمون های آنلاین:

این روزها به ‌دنبال تشکیل کلاس های آنلاین،‌ آزمون های آنلاین هم برگزار می شود. یکی از دغدغه های اصلی جلوگیری از تقلب در آزمون هاست. با نزدیک شدن به زمان آزمون شاهد راه حل های مختلف برای تقلب در آزمون های آنلاین بودیم. آگهی های استخدام « همیار تقلب » از بی سابقه ترین آگهی هایی بود که در شبکه های مجازی به چشم می خورد. در واقع ‌شخص دیگری با توافق سر مبلغی به جای دانشجو امتحان می دهد.

نکته جالب توجه در آگهی ها این است که بجز کسانی که در قبال چهل،‌ پنجاه هزار تومان حاضر به همراهی تقلب هستند عده ای هم حاضر هستند برای زکات علم خود به دیگران کمک کنند!

تشکیل گروه های حل مساله در رسانه های ارتباطی برای تقلب در آزمون های آنلاین:

یکی از راهکارهای دیگر که در همین راستا از طرف دانشجویان صورت گرفته تشکیل گروه‌ های حل مساله در رسانه های ارتباطی مانند تلگرام بود. بدین صورت در مدت زمان کمی می توانند در زمینه جواب سوالات با هم تبادل نظر کنند. استفاده از جزوه،‌ سرچ کردن در اینترنت و... همگی از مواردی است که در آزمون های آنلاین به راحتی می تواند رخ بدهد.

راه های کاهش تقلب در آزمون آنلاین چیست؟

یکی از راه هایی که به کاهش تقلب در آزمون آنلاین کمک می کند استفاده از سوالات تستی با زمان بندی کم و نمایش سوالات با ترتیبی متفاوت برای هر یک از دانشجویان است. در این صورت امکان کمک گرفتن دانشجویان در مدت زمان کم امتحان،‌ کاهش می یابد.

موضوعی دیگر که باید مورد توجه قرار بگیرد این است که هر دانشجو فقط یکبار مجاز به امتحان دادن می باشد و با یک نام کاربری امکان ورود به سیستم به صورت موازی وجود نداشته باشد.

بهتر است سوالات به صورت یک به یک به دانشجو نشان داده شود و بعد از جواب دادن امکان برگشت به سوال وجود نداشته باشد.

نظارت مستقیم در آزمون آنلاین:

روش دیگر فعال بودن وبکم در طول زمان امتحان آنلاین می باشد. به دین صورت می توان هم صفحه دسکتاپ و هم حالات دانشجو را زیر نظر داشت. در این صورت اگر دانشجو از جزوه استفاده کرده باشد، سرچ کرده باشد و یا حتی اگر با کسی تماس گرفته باشد قابل تشخیص است. اما نمی توان از یکسری معضلات این روش هم غافل شد. به طور مثال:

دانشجو باید به اینترنت پر سرعت دسترسی داشته باشد.

امکان ذخیره و باز بینی فیلم ها در صورت تعداد زیاد کاربران نیاز به تمهیدات خاصی دارد.

یکسری از محدویت ها از نظر رعایت موازین شرعی برای کاربران ایجاد می کند.

در صورتی که بتوان مشکلات آزمون آنلاین از طریق وبکم را حل کرد «آزمون شفاهی آنلاین» می تواند یکی از بهترین گزینه ها باشد و میزان تسلط واقعی دانشجو به مطالب درسی به راحتی قابل ارزیابی می شود. Live school  در این راستا با بررسی میزان تعامل و روند فعالیت هر کاربر، هم چنین امکان بهره گیری آسان از وبکم، کمک قابل توجهی به برگزاری راحت تر و مطمين تر آزمون آنلاین کمک می‌کند.

هرچند نباید این مورد را هم نادیده گرفت که در آزمون های حضوری هم امکان تقلب همیشه وجود داشته و همواره دانشجویانی از قوانین آزمون تخطی می کردند. روش ایده آل ارزیابی ترکیبی از فعالیت های در طول ترم، ‌آزمون شفاهی و آزمون کتبی می باشد. بدین ترتیب میزان خطای ارزیابی آموخته ها و توانایی های دانشجو در طول ترم کاهش می یابد.

نظرات (0)


نظر شما درباره این مطلب


موفقیت پرداخت

سفارش شما با موفقیت انجام شد! می توانید هرگونه سؤالی دارید مستقیما از صاحب فروشگاه بپرسید. از خرید شما متشکریم

ادامه گشت وگذار

سفارش شما در حال پردازش است

برای شما یک ایمیل حاوی اطلاعات کاملی درباره رزروتان ارسال کرده ایم.