وبینارچیست؟  یک سال قبل

وبینار چیست؟

تعریف وبینار به زبان ساده

این روزها با استقبال چشمگیر از کلاس های آنلاین واژه وبینار بیشتراز قبل شنیده می شود . کلمه وبینار از ترکیب دو کلمه وب و سمینار تشکیل شده است و به معنای «رویدادی است که در بستر اینترنت و به صورت آنلاین تعریف می شود.». در واقع امکان تعامل و گفتگوی مدرس و یا ارايه دهنده را با تعداد زیادی از کاربران فراهم می کند.

به زبان ساده تر، تصویر و صدای مدرس به همراه اشتراک گذاری محتوا و پرسش و پاسخ کاربران در حین تدریس تمام قابلیت های یک جلسه ‌کلاس و یا کنفرانس را به صورت مجازی داراست.

باتوجه به مشکلاتی که در برگزاری کلاس های پر‌جمعیت وجود دارد مانند: تامین فضای کافی، تهویه ،تجهیزات مورد نظر و فراهم کردن دسترسی یکسان برای تمامی شرکت کنندگان در نقاط مختلف فضا،‌ وبینار به خوبی می تواند این اهداف را در راستای تشکیل کلاس های مجازی تحقق ببخشد.

مزایای استفاده از وبینار :

قابلیت به اشتراک گذاشتن صفحه دسکتاپ

امکان اشتراک برنامه های در حال اجرا

 امکان فعال سازی تخته سیاه ، اتصال قلم نوری و ...

قابلیت ارائه مطالب در جلسه با استفاده از از فایلهای Pdf  و PowerPoint

امکان ضبط شدن جلسه ی وبینار

عدم نیاز به نصب نرم افزارهای پیچیده

سهولت نظرسنجی از کاربران

هم چنین نکته قابل تامل دیگر از بین رفتن محدودیت های جغرافیایی و سهولت استفاده از دانش و تخصص مدرسین در همه جای دنیا می باشد که علاوه بر صرفه جویی در زمان، ‌هزینه های جابجایی و سفر را هم به طور قابل توجهی کاهش می دهد.

نحوه برگزاری وبینار :

با توجه به آنلاین بودن فرآیند برگزاری وبینار، از شرکت های که سرویس های وبینار را ارایه می دهند باید اکانت را با بازه زمانی تعریف شده خریداری کرد. در واقع بدین صورت محیطی برای برگزاری وبینار به شما داده می شود که کاربران از طریق لینکی که شما در اختیارشان قرار می دهید به اتاق برگزاری کلاس آنلاین هدایت می شوند .

نرم افزارهای تدریس آنلاین :

در حال حاضر نرم افزارهای آنلاین بسیاری برای برگزاری وبینارها وجود دارد که از آن میان می توان به ادوبی کانکت  (Adobe Contact) و زوم (zoom)   اشاره کرد. با توجه به فیلترها و محدودیت هایی که در حال حاضر درکشورمون وجود دارد، برنامه اسکای روم   (Sky room)هم گزینه مناسبی به شمار می آید.

همچنین برای برگزاری جلسات، کلاس ها و همایش ها از یک نفر تا 4000 نفر نیز می توانید به راحتی از Liveschool  استفاده کنید. در این پلتفرم شما از سرعت و کیفیت ارتباطی بالا برخوردارید.

جمع بندی :

با توجه به اینکه کیفیت کلاس های آنلاین به سرعت اینترنت منطقه تحت پوشش بستگی دارد، یکی از معایب این کلاسها وابستگی به دسترسی و سرعت اینترنت می باشد. ولی مزایا و امکاناتی که استفاده از وبینارها به کاربران می دهد مانند؛ کاهش هزینه های رفت و آمد ،‌کاهش هزینه های تشکیل کلاس،‌ امکان استفاده از قابلیت های تکنولوژی روز و افزایش کیفیت تدریس ،این سوال را بوجود می آورد که آیا به واقع پیش از این توجیه منطقی برای برگزاری تعداد زیادی از کلاسها به صورت حضوری وجود داشت ؟

نظرات (0)


نظر شما درباره این مطلب


موفقیت پرداخت

سفارش شما با موفقیت انجام شد! می توانید هرگونه سؤالی دارید مستقیما از صاحب فروشگاه بپرسید. از خرید شما متشکریم

ادامه گشت وگذار

سفارش شما در حال پردازش است

برای شما یک ایمیل حاوی اطلاعات کاملی درباره رزروتان ارسال کرده ایم.