مدارس برتر و خلاق دنیا  یک سال قبل

۱۰ مدرسه برتر و خلاق دنیا ( قسمت اول )

۱.مدرسه Bright  works ، کالیفرنیا      

در این مدرسه، سیستم آموزشی دقیقا براساس لیستی از کارهایی است که والدین فرزندان را از انجام آنها منع می کنند. مانند بازی با آتش، گل بازی و تعمیر وسایل خونه و ... . در این نظام آموزشی سعی شده با پرورش علایق و توانایی های کودکان را به آنها بیاموزند که چالش های پیش آمده را همانند پازل هایی ببینندکه می توانند راه حلی برایشان بیابند.

در این مدرسه دانش آموزان با آتش بازی می کنند، لوازم خانگی را از هم جدا می کنند و پروژه های هنری را در همان روز کامل می کنند.

هماهنگ کننده برنامه های این مدرسه روند آموزشی را اینگونه توضیح می دهد: «ما دانش آموزان را دعوت می کنیم تا در آموزش خود سهیم  باشند. در این روش با افزایش اعتماد به نقس و ارائه دیدگاه متفاوت در حل چالش ها،‌ دانش آموزان برای حضور خلاق و مفید در وضعیت های مختلف زندگی اجتماعی آماده می شوند».

نکته قابل توجه قرار گیری این مدرسه در لوکیشن یک انبار گسترده پر از هنر و قلعه ها و تئاترهای دست ساز است.

www.sfbrightworks.org

۲. مدرسه Ørestad Gymnasium ، دانمارک

مدرسه ای در کپنهاک که سیستم آموزشی خود را براساس تمرکز بر مدیا،‌ ارتباطات و فرهنگ تعریف کرده است. دروس برپایه علوم طبیعی، علوم اجتماعی و علوم انسانی برنامه ریزی شده است.

دیدن کلاس های خالی در این مدرسه منظره عجیبی نیست. دانش آموزان در این مدارس در فضاهای باز آموزشی با فضایی منعطف و دیواره های متحرک تعریف شده است که امکان تعامل دانش آموزان را در مراحل یادگیری به آن ها می دهد.

در این مدارس معلمان به معنای سنتی تدریس نمی کنند بلکه راهنمایانی هستند که دانش آموزان را در مسیر یادگیری توسط خودشان کمک می کنند. در این سیستم آموزشی به طور معمول نیمی از روز را دانش آموزان در کلاس های سنتی و نیمی دیگر را در فضای تعاملی یادگیری می گذرانند و حتی می توانند به ساخت فیلم در مورد درسی که یادگرفته اند با هم تیمی های خود بپردازند.

در این نگرش جدید به آموزش تاکید ویژه ای بر استفاده از تکنولوژی روز شده است و از آنجایی که خلاقیت و نوآوری از مهارت های ضروری برای آینده جامعه هست دانش آموزان با تفکر خلاق و استفاده از تجارب برای پذیرفتن نقش خود در آینده آماده می شوند.

www.oerestadgym.dk/in-english

۳. مدرسه Alt school ،آمریکا

Alt school  در واقع استارتاپ آموزشی بود که در سال 2014 در نیویورک و سن فرانسیسکو پایه گذاری شد. سیستم آموزشی این مدرسه براساس نیازهای اختصاصی هر دانش آموز و استفاده از تکنولوژی تعریف شده است. در همین راستا تفکر منعطف نیاز به معماری منعطف هم دارد. فضاهایی با قابلیت های تعاملی و چند منظوره در تمامی مدارس خلاق به چشم می خورند. در مرکز مدرسه فضایی به اسم آگورا وجود دارد. (آگورا در یونان باستان  نام میدان های عمومی بود که نقش مرکزیت شهر را بازی می کرد.) جایگاهی برای صحبت های مربی و پلکان هایی برای نشستن فراگیران. در کنارآن فضاهای انفرادی برای مطالعه هر یک از دانش آموزان تعریف شده است. هم چنین دارای فضاهایی همانند سایت کامپیوتر، ‌سالن ایونت، غذاخوری و حتی فضاهای بازی داخل سالن برای روزهای بارانی در نظر گرفته شده است.

در این مدرسه، علاوه برآن اتاقی چندمنظوره ( Flex room) بین کلاسها تعریف شده است. که می توان به عنوان اتاق صبحانه یا فضای مشارکت گروهی به کار برد. نکته قابل توجه دیگر در این مدرسه استفاده هوشمندانه از رنگ در طراحی فضاهاست. رنگ های تیره موجب تمرکز بیشتر و رنگ های روشن و پاستلی برای آرامش و تفکر در محیط های مشارکتی و رنگ های تند مناسب محیط های تعاملی و پر جنب و جوش است.

www.altitudelearning.com

 

مدرسه Alt school آمریکا

 

۴. مدرسه  Big picture learning در جزیره Rhode

 

سیستم آموزشی در این مدرسه براساس قرارگرفتن در موقعیت های واقعی در زندگی روزمره است که به اختصار LTI  یاLearning trough internship   نامیده می شود. در این نظام آموزشی دانش آموزان ترغیب می شوند که علایق خودشان را دنبال کنند و در این مسیر توسط منتور هایی که در همان زمینه فعال هستند برای ورود به آینده راهنمایی می شوند.

این حوزه می تواند از مکانیکی خودرو،‌ خواندن حقوق و یا شروع یک کسب وکار باشد. دانش آموزان از طریق کارورزی و با تجربه کردن در دنیای واقعی درکنار مربیان خود تجربه های متفاوتی را به دست می آورند. 

www.bigpicture.org

 

مدرسه  Big picture learning در جزیره Rhode

 

۵.  مدرسه Egalia  ، سوئد

در غرب برپایی مدارس مختلط برای دهه ها مرسوم بوده است ولی این مدرسه در سوئد انقلاب تازه ای در سیستم آموزشی به حساب می آید که با دیدگاه برابری و مخالف هرگونه تبعیض براساس جنسیت،‌ سن،‌ توانایی و یا ناتوانی و حتی کلاس بندی می باشد.

به جای هرگونه تقسیم بندی و یا استفاده از عناوینی مانند دخترها یا پسرها و یا حتی ضمایر منتسب به آن ها استفاده نمی کنند و فقط اسم هر کودک اهمیت دارد و یا حتی در موقع خواندن کتاب برخلاف قصه های کودکی ما این بار پرنسس،‌ پرنس را نجات می دهد و یا اصلا به جنسیت اشاره ای نمی شود. با جا‌‌‌‌‌ به جا نقش ها کودکان را با پیش داوری جنسیتی پرورش نمی دهند.

برعکس تاکید این سیستم آموزشی برپایه آموزش دموکراسی به کودکان چه در تئوری و چه به صورت عملی است تا تبدیل به شهروندانی بشوند که تبعیض نمی گذارند.

www.sodermalmsforskolor.se

 مدرسه Egalia  ، سوئد

 

 

 

نظرات (0)


نظر شما درباره این مطلب


موفقیت پرداخت

سفارش شما با موفقیت انجام شد! می توانید هرگونه سؤالی دارید مستقیما از صاحب فروشگاه بپرسید. از خرید شما متشکریم

ادامه گشت وگذار

سفارش شما در حال پردازش است

برای شما یک ایمیل حاوی اطلاعات کاملی درباره رزروتان ارسال کرده ایم.